Skip to content

7435 Blvd East(Unit C0304)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block311
Lot35
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage535
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
42%
Improvement Value:$112,500
58%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,372+7.3%
2024$3,142-29.7%
2023$4,472+2.1%
2022$4,379+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft535DeedBook 9937, Page 555Recorded10/21/2025

Property Sale

Sale
$198,888
DeedBook 9301, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1930