Skip to content

7435 Blvd East(Unit C0508)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block311
Lot35
QualifierC0508
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,161
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,100
49%
Improvement Value:$183,400
51%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+7.3%
2024$5,836-3.4%
2023$6,040+2.1%
2022$5,915+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,161DeedBook 9675, Page 406Recorded6/16/2022

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 8604, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1930