Skip to content

31 75th St(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$105,500
Last Sale Date
Jul 14, 2015

Property Information

Block311
Lot4
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,400
58%
Improvement Value:$65,800
42%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,711+7.3%
2024$2,527+12.1%
2023$2,253+2.1%
2022$2,207+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 9060, Page 712

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 7522, Page 125NU CodeOther non-arm's-length (26)

Property Built

Built

Year Built: 1930