Skip to content

31 75th St(Unit C0010)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block311
Lot4
QualifierC0010
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
79%
Improvement Value:$25,300
21%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,105+7.3%
2024$1,962+61.9%
2023$1,212+2.1%
2022$1,187+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft500DeedBook 9602, Page 811Recorded10/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930