Skip to content

20 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2008

Property Information

Block315
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class18
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,836
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
60%
Improvement Value:$326,500
40%
Total Assessment$826,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,439+7.3%
2024$13,455-6.9%
2023$14,451+2.1%
2022$14,152+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4938, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1941