Skip to content

7802 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block317
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,500
47%
Improvement Value:$309,700
53%
Total Assessment$584,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,206+7.3%
2024$9,511+8.5%
2023$8,762+2.1%
2022$8,581+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8740, Page 793Recorded7/12/2010

Property Built

Built

Year Built: 1926