Skip to content

7723 Bergenline AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block317
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,600
21%
Improvement Value:$619,600
79%
Total Assessment$784,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,700+7.3%
2024$12,767-25.2%
2023$17,067+2.1%
2022$16,715+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915