Skip to content

7613 1st AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 1, 2022

Property Information

Block317
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,020
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,900
56%
Improvement Value:$232,700
44%
Total Assessment$531,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+7.3%
2024$8,654-3.3%
2023$8,949+2.1%
2022$8,764+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,020DeedBook 9713, Page 13Recorded12/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1926