Skip to content

7603 1st Ave(Unit C0202)North Bergen, NJ 07047

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block317
Lot75
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage617
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
42%
Improvement Value:$111,000
58%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,354+7.3%
2024$3,126-33.9%
2023$4,729+2.1%
2022$4,631+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft617DeedBook 9950, Page 875Recorded12/17/2025

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft617DeedBook 9595, Page 513Recorded9/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910