Skip to content

7603 1st Ave(Unit C0304)North Bergen, NJ 07047

Built 1910

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block317
Lot75
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage636
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
44%
Improvement Value:$103,500
56%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,223+7.3%
2024$3,004-38.4%
2023$4,876+2.1%
2022$4,775+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft636DeedBook 9736, Page 402NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/23/2023

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8343, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1910