Skip to content

7610 Lucky LaneNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2024

Property Information

Block317
Lot79.06
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,801
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
37%
Improvement Value:$512,000
63%
Total Assessment$817,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,273+7.3%
2024$13,301+1.0%
2023$13,169+2.1%
2022$12,897+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 5572, Page 176

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5194, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1990