Skip to content

7609 Lucky LaneNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block317
Lot80.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,737
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,000
36%
Improvement Value:$506,800
64%
Total Assessment$790,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,815+7.3%
2024$12,874-8.7%
2023$14,100+2.1%
2022$13,808+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5371, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1990