Skip to content

1603 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2012

Property Information

Block331
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
39%
Improvement Value:$431,900
61%
Total Assessment$706,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,350+7.3%
2024$11,508-16.8%
2023$13,825+2.1%
2022$13,539+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5347, Page 194

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4993, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1985