Skip to content

802 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
May 22, 2022

Property Information

Block317
Lot86
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,700
62%
Improvement Value:$189,900
38%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,745+7.3%
2024$8,150+18.5%
2023$6,877+2.1%
2022$6,735+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9698, Page 787Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9435, Page 804Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9269, Page 902Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 7188, Page 141NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/5/2004

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5489, Page 222

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5040, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1926