Skip to content

538 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Nov 3, 2004

Property Information

Block319
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,683
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,500
57%
Improvement Value:$236,700
43%
Total Assessment$556,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+7.3%
2024$9,055+6.6%
2023$8,493+2.1%
2022$8,317+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 7414, Page 92Recorded12/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1926