Skip to content

7808 Liberty AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block329
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-B-W
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage1,692
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,600
59%
Improvement Value:$142,200
41%
Total Assessment$347,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826+7.6%
2024$5,412-22.8%
2023$7,008+2.2%
2022$6,858-3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 9429, Page 313NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 9372, Page 638Recorded1/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1916