Skip to content

1002 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 5, 2017

Property Information

Block320
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-C
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,060
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,000
63%
Improvement Value:$202,100
37%
Total Assessment$547,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558+7.3%
2024$8,907-20.5%
2023$11,197+2.1%
2022$10,965+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 9173, Page 162Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1915