Skip to content

7628 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 29, 1998

Property Information

Block320
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A
Dwellings6
ZoningC1
Sq Footage4,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,800
27%
Improvement Value:$639,200
73%
Total Assessment$870,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,199+7.3%
2024$14,164-16.7%
2023$17,003+2.1%
2022$16,651+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5290, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1915