Skip to content

1464 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Jun 22, 2013

Property Information

Block326
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
38%
Improvement Value:$448,900
62%
Total Assessment$718,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,559+7.3%
2024$11,704-9.2%
2023$12,888+2.1%
2022$12,622+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft3,396DeedBook 8927, Page 40NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded8/19/2013

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5417, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1990