Skip to content

1410 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block327
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,751
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
61%
Improvement Value:$204,500
39%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,163+7.3%
2024$8,539+2.5%
2023$8,329+2.1%
2022$8,157+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931