Skip to content

7506 5th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 2, 2007

Property Information

Block268
Lot261
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,742
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,700
52%
Improvement Value:$286,500
48%
Total Assessment$595,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+7.3%
2024$9,690+5.8%
2023$9,160+2.1%
2022$8,971+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8167, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1926