Skip to content

1608 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Dec 29, 2008

Property Information

Block327
Lot69.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,012
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
64%
Improvement Value:$161,900
36%
Total Assessment$443,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,755+7.3%
2024$7,227+13.9%
2023$6,345+2.1%
2022$6,213+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 8645, Page 215Recorded1/13/2009

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5230, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1931