Skip to content

6116 Meadowview AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block205
Lot593
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,012
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,100
60%
Improvement Value:$160,300
40%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+7.3%
2024$6,486+24.1%
2023$5,227+2.1%
2022$5,119+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 9509, Page 334Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 8215, Page 240Recorded5/21/2007

Property Built

Built

Year Built: 1921