Skip to content

1616 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block327
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description1.5S-F-F
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,848
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,000
57%
Improvement Value:$225,100
43%
Total Assessment$519,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,069+7.3%
2024$8,451-6.7%
2023$9,055+2.1%
2022$8,867+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8756, Page 938Recorded10/12/2010

Property Sale

Sale
$518,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 8014, Page 158NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/29/2006

Property Built

Built

Year Built: 1931