Skip to content

6812 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 25, 2008

Property Information

Block227
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description1S-S-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,071
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
53%
Improvement Value:$239,600
47%
Total Assessment$509,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+7.3%
2024$8,296+29.8%
2023$6,391+2.1%
2022$6,259+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,071DeedBook 7330, Page 237Recorded7/23/2004

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 5888, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1921