Skip to content

1500 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block332
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
43%
Improvement Value:$364,600
57%
Total Assessment$639,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+7.3%
2024$10,413+39.9%
2023$7,445+2.1%
2022$7,291+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9414, Page 930Recorded7/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1916