Skip to content

8109 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 7, 2010

Property Information

Block333
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,900
60%
Improvement Value:$176,400
40%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,622+7.3%
2024$7,103-6.8%
2023$7,621+2.1%
2022$7,463+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8737, Page 259Recorded6/17/2010

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 8131, Page 123Recorded2/14/2007

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 7512, Page 283Recorded4/1/2005

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 7084, Page 303Recorded7/15/2003

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5298, Page 341

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4913, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1916