Skip to content

1702 81st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block333
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,500
56%
Improvement Value:$211,400
44%
Total Assessment$480,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+7.3%
2024$7,829+34.4%
2023$5,824+2.1%
2022$5,703+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5740, Page 40

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4519, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1941