Skip to content

1601 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2019

Property Information

Block334
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
39%
Improvement Value:$427,200
61%
Total Assessment$702,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,267+7.3%
2024$11,432-10.1%
2023$12,713+2.1%
2022$12,450+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5381, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1990