Skip to content

1204 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2001

Property Information

Block349
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,112
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
43%
Improvement Value:$357,100
57%
Total Assessment$627,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,955+7.3%
2024$10,209-23.1%
2023$13,269+2.1%
2022$12,994+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5603, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1989