Skip to content

8203 Grand Ave(Unit C0002)North Bergen, NJ 07047

Built 2008

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 17, 2011

Property Information

Block334
Lot42
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3BR/2BA
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,293
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,500
43%
Improvement Value:$190,500
57%
Total Assessment$335,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,852+7.3%
2024$5,454-23.4%
2023$7,117+2.1%
2022$6,970+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8823, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 2008