Skip to content

1512 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1951

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Nov 1, 2016

Property Information

Block335
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,253
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
48%
Improvement Value:$355,200
52%
Total Assessment$680,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,883+7.3%
2024$11,074-15.3%
2023$13,070+18.9%
2022$10,994+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$397,500

From:

To:

Sq Ft2,253DeedBook 9158, Page 376Recorded11/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1951