Skip to content

9128 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Aug 4, 2015

Property Information

Block404
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,240
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$317,000
46%
Improvement Value:$370,100
54%
Total Assessment$687,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,004+7.3%
2024$11,186-1.8%
2023$11,390+2.1%
2022$11,154+6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 9062, Page 846Recorded9/11/2015

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 8818, Page 889Recorded11/14/2011

Property Built

Built

Year Built: 1961