Skip to content

1614 86th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block339
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
44%
Improvement Value:$353,600
56%
Total Assessment$628,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,982+7.3%
2024$10,234+49.3%
2023$6,854+2.1%
2022$6,712+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 8912, Page 637Recorded6/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956