Skip to content

1208 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jul 11, 1985

Property Information

Block348
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
64%
Improvement Value:$140,900
36%
Total Assessment$388,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+7.3%
2024$6,323-2.0%
2023$6,450+2.1%
2022$6,317+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3461, Page 951

Property Built

Built

Year Built: 1916