Skip to content

1210 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block348
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
46%
Improvement Value:$290,100
54%
Total Assessment$537,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+7.3%
2024$8,752-2.3%
2023$8,961+2.1%
2022$8,776+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916