Skip to content

1224 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1941

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block348
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,473
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
61%
Improvement Value:$156,500
39%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+7.3%
2024$6,577+2.5%
2023$6,415+2.1%
2022$6,282+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,473DeedBook 9213, Page 54Recorded6/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1941