Skip to content

1300 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block348
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,740
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
38%
Improvement Value:$494,200
62%
Total Assessment$793,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,857+7.3%
2024$12,913+4.4%
2023$12,367+2.1%
2022$12,112+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1936