Skip to content

1205 81st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 8, 2005

Property Information

Block350
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,838
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,300
54%
Improvement Value:$236,100
46%
Total Assessment$508,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,882+7.3%
2024$8,277+42.6%
2023$5,806+2.1%
2022$5,686+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 7775, Page 38Recorded1/9/2006

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 6089, Page 209NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2002

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5661, Page 272

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5215, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1936