Skip to content

1108 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block350
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,356
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,900
68%
Improvement Value:$107,700
32%
Total Assessment$338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+7.3%
2024$5,512-12.6%
2023$6,304+2.1%
2022$6,173+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,356DeedBook 9933, Page 726Recorded10/1/2025

Property Built

Built

Year Built: 1916