Skip to content

1203 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jan 4, 1994

Property Information

Block354
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,300
61%
Improvement Value:$164,000
39%
Total Assessment$425,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,430+7.3%
2024$6,924+16.2%
2023$5,958+2.1%
2022$5,835+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4683, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1916