Skip to content

1115 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Nov 16, 1994

Property Information

Block356
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
63%
Improvement Value:$161,600
37%
Total Assessment$436,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,627+7.3%
2024$7,108+42.9%
2023$4,975+2.1%
2022$4,872+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4800, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1916