Skip to content

1214 84th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block356
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,350
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
66%
Improvement Value:$145,900
34%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,278+7.6%
2024$6,765+17.4%
2023$5,761+2.2%
2022$5,637+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916