Skip to content

1216 84th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block356
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-CB-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,546
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,800
45%
Improvement Value:$410,200
55%
Total Assessment$742,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,963+7.3%
2024$12,080+20.4%
2023$10,032+2.1%
2022$9,825+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5403, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1916