Skip to content

8514 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block389
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,350
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
45%
Improvement Value:$378,800
55%
Total Assessment$688,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,033+7.3%
2024$11,214+50.7%
2023$7,439+2.1%
2022$7,285+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 9336, Page 559Recorded8/30/2018

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 8868, Page 805Recorded9/5/2012

Property Built

Built

Year Built: 1911