Skip to content

8623 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block360
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,340
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,800
49%
Improvement Value:$305,500
51%
Total Assessment$598,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,452+7.3%
2024$9,740+19.9%
2023$8,124+2.1%
2022$7,956+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 9600, Page 821Recorded9/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1931