Skip to content

8617 Durham AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block360
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-B-W
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,600
56%
Improvement Value:$240,200
44%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,518+7.3%
2024$8,869+4.3%
2023$8,504+2.1%
2022$8,329+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931