Skip to content

1209 86th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 13, 2021

Property Information

Block361
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,095
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,500
54%
Improvement Value:$211,000
46%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,010+7.3%
2024$7,464+1.7%
2023$7,340+2.1%
2022$7,188+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,095DeedBook 9593, Page 656Recorded8/31/2021

Property Built

Built

Year Built: 1916