Skip to content

907 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921
Other Exempt

Last Sale Price
$717,500
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block373
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,360
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$339,000
61%
Improvement Value:$219,800
39%
Total Assessment$558,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+7.3%
2024$9,097+1.8%
2023$8,938+2.1%
2022$8,753+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$717,500
DeedBook 9789, Page 632

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 9300, Page 445Recorded4/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1921