Skip to content

912 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Date
Oct 12, 1990

Property Information

Block373
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,786
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,000
62%
Improvement Value:$214,200
38%
Total Assessment$561,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+7.3%
2024$9,136+5.3%
2023$8,680+2.1%
2022$8,501+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4340, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1921